Ahşap mobilyada neden MDF Malzeme Tercih Edilmeli?

mdf

Ahşap mobilya alırken MDF malzeme ile mi suntalam malzeme ile mi üretilmiş ahşap mobilya almalıyım?

mdf ve suntalam

İnternette satılan ahşap mobilyaların pek çoğu daha ekonomik bir malzeme olmasından ötürü suntalam malzemeden üretilmektedir. Suntalam malzeme ile MDF malzeme arasındaki farkları anlamak için iki malzemenin öncelikle nasıl üretildiğini bilmek gerekir.

MDF Nedir?

MDF sert veya yumuşak ahşap kalıntılarını parçalayıp ahşap life çevirdikten sonra, yüksek ısı ve basınç altında mum ve reçine tutkal ile oluşan levha şeklinde tasarlanmış ahşap üründür.

MDF işlenmesi daha kolay bir malzeme olmasından ötürü masa tablaları, kapı panelleri, kenarları pahalı veya profil yüzeyli çekmece alınları gibi parçaların üretilmesinde başarıyla kullanılabilmektedir. Son derece düzgün ve homojen bir yüzeye sahip olan MDF gerek boyamada, gerekse dekoratif folyo, PVC veya ahşap kaplamada çok iyi bir taban oluşturur.

Düzgün kalınlığı, makina ile işlenmeye elverişli olması ve sağlamlığı, MDF’nin çekmece yanları, ayna çerçeveleri ve pervazlar gibi uygulamalar icin masif ahşaba alternatif olarak kullanılabilmesine olanak sağlar.

MDF’nin Özellikleri

Fiziksel ve mekaniksel özellikleri ile masif ağaç malzemeye alternatif olarak kullanılmaya imkan sağlar.

Yüzey yoğunluğunun yüksek ve az pürüzlü olmasıyla, levha yüzeylerine her çeşit lake, boya ve vernik gibi sıvı yüzey işlemleri uygulanabilmektedir.

MDF’nin bir diğer üstün yanı ise eğilme direnci, elastikiyet modülü, vida ve çivi tutma gücünün yüksek olmasıdır.

MDF ve Suntalam Arasındaki Farklar?

MDF daha derli toplu ve sık dokulu bir malzeme iken SUNTA boşluklu ve dayanıklılık değeri MDF ye göre çok düşük olan bir malzemedir.

Lamine kaplı suntalam, kaplamasız suntaya göre kıyasla dış etkilere daha dirençli olsa da, kıyaslama Mdf ile yapılınca, üstünlük Mdf malzemeye geçmekte. Sunta ve Mdf arasındaki en belirgin farklardan biri, darbelere karşı gösterilen direnç oranıdır.

Sunta odun talaşının belli kimyasal birleştiriciler ile karıştırılarak, preslenmesi sonucu elde edilen levhadır. Belirli standartlar dahilinde çeşitli kalınlıklarda üretilir. Suya ve yanmaya karşı dayanımı yoktur. Çeşitli kalitelerde üretilir ve darbe dayanımı kalitesine göre değişir.

MDF uzun yıllar sağlam bir şekilde durabilirken; sunta malzemesi kullanım esnasında büyük yıpranmalara maruz kalıp, dağılmaya başlamaktadır.

MDF malzemeden üretilmiş mutfak dolabı modellerini incelemek için linki tıklayınız

Konuyla ilgili daha detaylı teknik açıklama için lütfen linki tıklayınız

KALİTELİ, DAYANIKLI MALZEME KULLANMA POLİTİKAMIZ

Duranlar Ahşap Mobilya olarak müşterilerimizin memnuniyeti en önemli önceliğimizdir.

Müşteri memnuniyetinin en önemli koşulu da daha kaliteli, daha uzun ömürlü ürünler sunuyor olmaktır.

Bu nedenle ürünlerimizde en kaliteli, en dayanıklı malzeme kullanmaya önem veriyoruz.

Ürettiğimiz mobilyalarda bu nedenle sunta kullanımını tercih etmiyoruz.

Müşterilerimiz özellikle talep etmedikçe ürünlerimizde suntalem malzeme kullanmamaya özen gösteriyoruz.

Ahşap mobilyalarınız MDF malzeme ile suntaya göre daha güzel görünecektir.

MDF malzemeyle üretilen ürünler mukavemetinden ötürü daha uzun ömürlüdür.