Yerden Tasarruf İçin Alternatif Ranzalar

lila bej çocuk ranzası

Ranzalar, küçük dar alana sahip çocuk odalarında yerden tasarruf için tercih edilebilir. Ranzalar bu tür tercihlerde en öne çıkan seçeneklerdir. Böylelikle ranza gibi amaca uygun kullanışlı mobilyalar ile hem işlevsellik hem de odada ferahlık sağlanır. Odanın geniş gözükmesini sağlamak ve dar olan odaları değerlendirmek, özel tasarım mobilyalar ile olacaktır. Yerden tasarruf sağlayan mobilyalar, tamamen odaların rahat kullanılmasını sağlar. Bu şekilde yerleştirilmiş odalarda yer alan mobilyalar daha pratik şekilde kullanılabilir. Ayrıca ranzalar ve yataklar gibi eşyaların da özel tasarım ile hem kullanışlı hem de alandan tasarruf eden şekilde olması mümkündür.

 1. Yerden Tasarruflu Mobilya Neden Gerekli?
 2. Çocuk ve Genç Odaları için Harika Fikirler
 3. Çalışma Masalı Ranza Modelleri
 4. Çocuklar için eğlenceli çatılı ranza modelleri

Yerden Tasarruflu Mobilya Neden Gerekli?

Yerden tasarruf edecek ranzalar gibi mobilyalar neden gerekli? Elbette yer tasarruflu mobilya küçük alanların en rahat şeklide kullanılmasını destekler. Mobilyaların farklı özelliklerinin olması, odada rahat etmenizin yanı sıra mobilyayı kullanmadığınız zamanlarda da odada yer kaplamaz. Hem sizin rahat etmeniz hem de kullanımın kolaylaşması açısından son derece önemlidir.

 • Dar alanların en iyi şekilde değerlendirilmesi
 • Mobilyaların işlevselliği ile konfor sağlaması
 • İhtiyaçların giderilmesi

Gibi avantajlar, az yer kaplayan mobilya ile mümkün. Mobilyaların fonksiyonelliğini göz önünde bulundurmanız halinde, siz de kullanımın en rahat şekilde olduğunu göreceksiniz. Dar alanlar için mobilyaların alandan tasarruflu olması bir ihtiyaçtır.

Özellikle genç ve çocuk odaları için düşünülebilecek ranza modelleri ile odalarınızı çok verimli kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Yavru yataklı ranza modellerinden birini tercih etmeniz durumunda bir ranzada aynı anda üç çocuğunuzu yatırabilirsiniz. Yavru yatak kalabalık misafirlerin geldiği dönemde hayat kurtarıcı bir rol de oynayabilir.

gri beyaz yavru yataklı ranza modeli
Gri Beyaz Yavru Yataklı Ranzalar

Yerden Tasarruf Sağlayan Genç Odaları İçin Fikirler

Genç odalarının yerden tasarruflu olması büyük bir fırsat. Yer tasarrufu sağlayan mobilyalar arasında genç odalarında, iki kişi olması halinde pratik ranzalar var. Çekmece gibi gözüken ancak yatak olan, altlı üstlü ranzaların duvarda monte edilebilen, gün içinde koltuk olarak da kullanılabilen şekilde olması gibi pek çok pratik örnek var. Bunları göz önünde bulundurarak siz de özel bir seçim yapabilirsiniz.

Yerden tasarruflu genç odaları arasında odada kitaplık, giysi dolabı gibi seçeneklerin de duvarla en minimal ölçüde oluşturulması sağlanabilir. Bu durumda örneğin kitaplığınız da yer kaplamadan odanın kullanımının tamamen ferah olması sağlanabilir. Eşya dolapları için de bu durum geçerlidir. Pratik şekilde tamamlanmış tasarımlar tercih edilebilir.

Çalışma Masalı Ranza Modelleri

Çalışma masasının da yerden tasarruflu olması mümkün. Yerden tasarruflu çalışma masası için tasarım örnekleri incelenebilir. Verdiğimiz örnekler üzerinden size en uygun olanını tercih ederek, uygulanmasını isteyebilirsiniz.

 • Masanın duvara monte edilmiş olması, çalışma sırasında masaya dönüşmesi
 • Çalışma masasının yatak ile birleştirilmiş olması
 • Çalışma masasında ayrıca sizin talep edeceğiniz farklı bir ihtiyacın daha giderilmesi
 • Çalışma masanızın kitaplığınız ile bir olması

Gibi verilen öneriler, az yer kaplayan çalışma masası kullanmak istiyorum diyen kişiler için yeterli olacaktır. Göz önünde bulundurmanız halinde, odanızın dekorasyonu için uygun olan bu seçenekleri siz de tercih edebilirsiniz. Hem kullanışlı hem de pratik olarak düşünülmüş özel tasarımlar sayesinde konforlu bir alan yaratılabilir.

Çalışma masaları ranzalarla birlikte verimli bir alan kullanımı sağlayacak ve çok şık bir kombin oluşturacak şekilde genç ve çocuk odaklarına konumlandırılabiliyor. Bu tür ranza-çalışma masası kombinlerinde çalışma masası ranza altındaki alana konumlandırılıyor ve alt ranza da üst ranzaya dikey şekilde baza gibi konumlandırılıyor. Ranzaların alt kısmının iptal edilip sadece çalışma masası alanı ve kitaplık gibi kullanılabileceği ranza modelleri de bulabilirsiniz.

çalışma masalı ranza modeli
çalışma masalı ranzalar
https://fatimafurniture.ae/
Photo Image: https://fatimafurniture.ae/

Eğlenceli Çatılı Ranza Modelleri

Çocuklarınız için odalarını daha da keyifli hale getirmenin yollarından biri de çatılı ranza modellerinden birini seçmek olabilir. Çatılı ranzalar ile çocuklarınız ranzalarında hem dinlenirken hem de keyifle oyunlarını oynayabilirler. Çocukların en çok beğendiği modeller arasında yer alan çatılı ranzaları odanızın boyutlarına uygun şekilde tasarlatabilir ve dilediğiniz renk ve modellerde üretttirebilirsiniz.

Not: İçerik Dekordiyon sitesinde yayınlanan blogdan alınmıştır.