Mutfak yerleşim düzenini belirlerken nelere dikkat edilmeli?

Mutfak tadilatı yapmayı mı planlıyorsunuz? Eviniz için doğru mutfak düzenini seçme konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Size bu konuda yardımcı olabiliriz.

Bu yazımızda mutfak modelleriyle ilgili bilgi alabilir, bu mutfak türlerini kullanmanın avantajlı ve dezavantajlı yönlerini öğrenebilirsiniz. Mutfak alanınızı tasarlamadan, mutfak dolabı siparişinizi vermeden önce mutlaka bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Mutfak Dolabı
Photo by Sidekix Media on Unsplash

Mutfak Çalışma Üçgeni

Mutfak özellikle bayanların en çok vakit geçirdikleri yaşam alanlarından biridir. Mutfak içerisinde üç uğrak noktasından oluşan bir mutfak çalışma üçgeni var ki mutfak aktiviteleri ağırlıklı olarak bu çalışma alanında gerçekleştirilir. Mutfaktaki çalışma alanlarınızı kullanma şekliniz, mutfak düzeninizi planlarken en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan biridir.

Yemek hazırlama sırasındaki mutfak içi dolaşım trafiği üç ana nokta arasında gerçekleşir bunlardan ilki yemeğin pişirildiği ocak kısmıdır. İkincisi ise yemek malzemelerinin muhafaza edildiği buzdolabı ve mutfak dolabı saklama dolaplarıdır. Üçüncü sırada ise insan yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri olan suyla yemek malzeme ve aparatlarının buluştuğu lavabo ve mutfak tezgahı noktasıdır.

Lavabolar hem temizlik hem de hazırlık aşamasında en çok vakit geçirilen yerlerden biridir. Mutfak kısımlarından biri de mutfak tezgahlarıdır. Verimli bir mutfak kullanımı bu dört ana unsurun doğru düzenleme ve yerleşimle planlanmasıyla ilgilidir. Bu çalışma dörtgeninin doğru kurgulanması, tasarlanması verimli bir mutfak düzeninin belirlemesinde kritik faktördür.

mutfak yerleşim düzeni mutfak dolabı türleri

Mutfak Alanım Hayal Ettiğim Mutfağa Ne Kadar Uygun

Nasıl bir mutfak arzu ettiğiniz çok önemli olmakla birlikte aslında mevcut mutfak alanınızın büyüklüğü hayal ettiğiniz mutfağı tasarlamada dikkat etmeniz gereken en önemli kısıtlardan biridir. Eğer çok geniş bir alana sahipseniz elbette seçenekleriniz artmakta fakat o alanı en verimli şekilde kullanıyor olmak da sizi memnun edecek bir mutfak yaşam alanı oluşturmak için büyük önem arz etmektedir. Şimdi sırasıyla bu alana göre seçebileceğiniz mutfak düzenlerini incelemeye başlayalım.

Tek Duvar Mutfak

“Tek Duvar Mutfak Tipi” mutfak alanınızın daha sınırlı boyutta olduğu durumlar için çok daha fazla tercih edilen bir mutfak düzenidir. Ülkemizde belki de en çok karşılaşılan mutfak modellerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu mutfak düzeninde buzdolabı, lavabo, tezgah ve diğer mutfak dolabı tek bir duvara sırayla yan yana dizilirler. Bu durum mutfaktaki çalışma alanınızı epey bir sınırlı alana hapsetmenize neden olacaktır. Özellikle yemek hazırlarken biraz geniş alanda çalışmayı tercih ediyorsanız sizin mu mutfak düzeninde çok zorlanacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. En çok tercih edilen mutfak düzeni bu olsa da siz siz olun en doğru mutfak düzenini seçmek konusunda herkes gibi kolaycı davranmayın ve bu yazıdaki tüm mutfak düzenlerinin artı, eksi yönlerini değerlendirip öyle karar verin.

Tek Duvar Tipi Mutfak
Tek Duvar Tipi Mutfak, Pinterest

L Düzen Mutfak

Mutfaktaki çalışma alanının L şeklinde iki duvar olarak konumlandırıldığı bir mutfak tipidir. L mutfak düzeni en verimli mutfak düzenlerinden biridir. Adında da anlaşılabileceği gibi buzdolabı, tezgah, dolaplar ve lavabo kısmı L şeklindeki duvara bitişik olarak konumlandırılır.

Hem orta büyüklükteki hem de nispeten daha dar alana sahip mutfaklarda bu düzen tercih edilir. Mutfak tezgahlarının köşe kısmında geniş bir çalışma alanı sağlar. Eğer yeterli alan var ise yemek masası da yine mutfakta konumlandırılabilir.

U Tipi Mutfak

U şeklindeki üç duvara mutfak dolapları, buzdolabı, ocak, davlumbaz ve lavabonun yerleştirildiği mutfak tipidir. Mutfak alanı eğer geniş ise ve mutfakta uzun zaman geçiriyorsanız bu tip bir mutfak düzenini seçebilirsiniz.

Photo by Clayton on Unsplash

U tipi bir mutfakta alan genişse ortaya bir masa konumlandırılırsa çok daha keyifli bir mutfak yaşam alanı elde edilmiş olur. Yemek pişirirken zaman ve enerjiden tasarruf etmeye yardımcı olan verimli bir çalışma üçgeni oluşturarak ek zemin, tezgahlar ve dolap alanı sağlar.

Ada Tipi Mutfak

Ada mutfaklarının en önemli özelliği mutfakta daha fazla çalışma tezgahı ve depolama alanı sağlamasıdır. Mutfağın ortasına konumlandırılacak adayı hem yemek masası hem bir dolap alanı hem de tezgah olarak kullanabilirsiniz. Ancak bir ada düzenine karar vermeden önce yeterli mutfak alanına ve boşluğa sahip olduğunuzdan emin olun.

Mutfak Dolabı
Photo by Sidekix Media on Unsplash

Mutfak alanı küçükse taşınabilir tipte ada mutfak da kullanılabilir. Taşınabilir bir ada size istediğiniz yerde kullanma imkanı sağlar, gerektiğinde kullanmadığınızda kenara da çekebilir boş alanı genişletebilirsiniz. Ada taşınabilir olduğu için evi taşıdığınızda taşındığınız eve bu adayı taşıyabilirsiniz.

Yarımada Tipi Mutfak

Yarımada mutfakların en önemli özelliği ada şeklinde bağlantılı bir tezgah içermesidir. Tezgahın alt kısmını depolama alanı olarak değerlendirebilirsiniz. Aynı ada tezgahı yemek masası olarak kullanabilirsiniz.

Yarımada (G) Mutfak, Pinterest

Koridor Tipi Mutfak

Paralel mutfak olarak da adlandırılan koridor tipi mutfak düzeni en verimli mutfak düzenlerinden biridir. Uzun ama yeterince geniş mekanlarda ideal çözüm sağlar. Tezgahlar, buzdolabı, depolama için kullanılacak dolaplar, ocak, davlumbaz sağlı sollu iki duvara yerleştirilir.

Koridor Tipi Mutfak, Pinterest

Bu düzende her şey sadece sağ ve solda konumlanır o nedenle köşe dolap ihtiyacı da çıkmaz. dolayısıyla dolapları tasarlamak da kolaylaştırır. Ada şeklindeki masalar oldukça pratiktir geniş bir alanınız var ise onu da düşünebilirsiniz.

Mutfak düzenine karar vermede sorularınız olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mutfaklar sayfamızdan linke tıklayarak yaptığımız mutfak projelerine erişebilirsiniz.